Jesteśmy po spotkaniu organizacyjnym, na którym zastanawialiśmy się jak przygotować się na Wałbrzych Software Hackathon. Uczestnicy spotkania, mentorzy, organizatorzy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz opowiedzieli o sobie. Po ponad godzinnym spotkaniu wiemy już, że będzie jedzenie, piłkarzyki oraz ratownicy medyczni. Nie będzie natomiast sufitów, ograniczeń oraz czasu na spanie. Ten post przygotuje cię na 40 godzin pracy nad waszym rozwiązaniem.

Ile będzie ludzi i gdzie oni się zmieszczą?

Zgłosiło się prawie 150 osób w 39 zespołach. Tomasz Turczynowicz z Soflab uważa, że to będzie największe tego typu wydarzenie w Europie. Wszyscy rozlokowani będą w salach multimedialnych Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W każdej sali, przez cały czas trwania Hackathonu będzie 7 mentorów, którzy pomagać będą uczestnikom w przygotowywaniu ich rozwiązań. Będą również rodzice oraz osoby wspierające, które pomogą przemieszczać się po obiekcie. Do dyspozycji strefa chilloutu, w której czekać będą różnego rodzaju rozrywki, dzięki którym będzie można oderwać się od programowania. Warto poćwiczyć grę w piłkarzyki.

Jak przygotować się na Wałbrzych Software Hackathon

Co zabrać ze sobą?

40 godzin dla napisania aplikacji to prawie nic. Jednak dla organizmu to prawie dwie doby. Więc warto zaopatrzyć się w wygodne ubrania, najlepiej więcej niż jeden zestaw. Trzeba też pomyśleć o niewielkiej kosmetyczce, w której znajdą się konieczne przybory do szybkich pryszniców. Poza higieną trzeba też pomyśleć o tym co będziesz robić kiedy nie będziesz pracować. Miej ze sobą słuchawki i ulubioną playlistę, druty i wełnę, GameBoya, skakankę, kulki do żonglowania, cokolwiek co pomaga ci się wyluzować.

Sprzęt

Podczas hackathonu pracujemy na swoim sprzęcie. Weź więc ze sobą dobrze znaną ci maszynę. Niezależnie od tego, czy będzie to laptop, czy komputer stacjonarny zadbaj o drugi monitor. Doświadczenie poprzednich wydarzeń tego typu mówi, że warto mieć kilka wyświetlaczy by lepiej ogarniać proces tworzenia.

Oprogramowanie, bazy danych i inne

Kluczową zasadą w hackathonie jest korzystanie z rozwiązań open-source’owych, to znaczy takich, które nie wymagają dodatkowych kosztów aby z nich korzystać. Organizatorzy, a zwłaszcza Urząd Miasta Wałbrzycha chcą korzystać z waszych aplikacji, jednak żeby mogli robić to w pełni zgodnie z prawem oprogramowanie to nie może wykorzystywać płatnych licencji – tłumaczyła mecenas Monika Hałupczak z BWHS.

Komunikator

Przygotujcie sobie rozwiązanie, które pomoże wam w komunikowaniu się podczas pracy. Może się tak wydawać, że „zrobimy konfe na FB i jakoś pójdzie„. Messenger po 30 minutach pracy będzie nieczytelny. Zwłaszcza, jeśli będziecie wykorzystywać go do przesyłania sobie kodu. Zastanówcie się nad rozwiązaniami jak Slack lub Asana, opracujcie to rozwiązanie przed piątkiem. Pomoże wam to oszczędzić kilka godzin na zastanawianie się nad tym jak przesłać coś z komputera na komputer. (dla zaawansowanych) Dobrze też rozważyć metodę komunikacji po sieci wewnętrznej, żebyście byli niezależni od internetu.

Zadanie

Podczas prawie 40 godzin waszym zadaniem będzie przygotowanie aplikacji, serwisu internetowego, programu, który posługując się udostępnionymi, miejskimi bazami danych będzie służył ludziom „korzystającym” z Wałbrzycha. Turystom, licealistom, seniorom, miłośnikom zwierząt. Wasze rozwiązanie ma trafić do ludzi, którzy mieszkają w Wałbrzychu albo przyjadą tu w jakimś celu.

„Celem Hackathonu jest promowanie korzystania z danych publicznych za pośrednictwem aplikacji i serwisów internetowych zgodnie z ideami otwartych danych i wolnego oprogramowania oraz zachęcenie do tworzenia takich aplikacji i serwisów.

Przedmiotem prac konkursowych są aplikacje mobilne lub serwisy internetowe funkcjonujące w oparciu o dane udostępnione uczestnikom przez Organizatora lub inne dane publiczne, dostępne do ponownego wykorzystania, zgodne z motywem przewodnim

Hackathonu, promujące aspekty turystyczne i rekreacyjne miasta Wałbrzycha.”

„Prace konkursowe będą oceniane według następujących kryteriów:

a)  innowacyjność,
b)  użyteczność pro publico bono,
c)  design i funkcjonalność,
d)  potencjał biznesowy,
e)  jakość/czystość kodu.”

Regulamin Hackathonu

Jak przygotować się na Wałbrzych Software Hackathon

Jak przygotować się na Wałbrzych Software Hackathon od strony merytorycznej ?

Pewnie zastanawiasz się do jakiego stopnia musisz znać języki programowania, czy jeśli znasz Objective – C to czy musisz znać jeszcze Swift, czy Java, czy raczej PHP. Hackathon nie wymaga umiejętności programowania. Co-founder FlightFoxa Wojciech Borkowski mówi, że przez ten tydzień można skupić się na umiejętności pracowania w arkuszu kalkulacyjnym (np. Excelu lub Google Sheets). Wojtek mówi, że można wygrać hackathon programem napisanym całkowicie w Excelu, który na koniec daje tylko jedną liczbę.

Jeśli nie znasz się na programowaniu spędź trochę czasu w tym tygodniu na zapoznaniu się z funkcjami w arkuszach kalkulacyjnych. Wbrew pozorom w całym przedsięwzięciu nie chodzi o pisanie kodu, ale o zrozumienie danych w bazach i wymyślenie zastosowania tych danych. 40 godzin to stanowczo za mało, żeby napisać interface. Wystarczy go zasymulować, pokazać co będzie robił program gdy kliknie się „tu”.

Dobrze jest spojrzeć na listę baz danych, które będą dostępne podczas hackathonu i już zacząć myśleć o tym co w nich jest i jak je wykorzystać. Jeśli od razu przychodzi ci do głowy pomysł co z nimi zrobić to zacznij zastanawiać się które z elementów twojego rozwiązania nie są konieczna. Serio, zacznij odejmować rzeczy, które nie są niezbędne. 40 godzin to nie jest dużo czasu.

Jak przygotować się na Wałbrzych Software Hackathon

Mentorzy

Przez 40 godzin do waszej dyspozycji będą specjaliści zajmujący się na codzień bardzo różnymi sprawami. Kluczowe dla skutecznej pracy jest korzystanie z pomocy mentorów. Przygotujcie się do łapania programistów, start-up’owców, policjantów i opowiadania im o swoim pomyśle. Zasypujcie ich pytaniami, pytajcie o opinie, doświadczenia. Spędziłem z nimi trochę czasu i widzę, że to kompetentni i bardzo przyjaźni ludzie, którzy patrzą na was często z większym podziwem niż wy na nich. Popatrzcie na ich twarze, wybierzcie sobie kogoś do kogo podjedziecie na samym początku. Kogoś kto pomoże wam z kodem i kogoś kto wesprze was w organizacji pracy i przygotowaniu prezentacji.

Jak wygrać hackaton ?

W drugiej połowie drugiego dnia wszystkie programy, serwisy, aplikacje muszą znaleźć się „we wskazanym przez Organizatora otwartym repozytorium cyfrowym (np. github) udzielając do niej wolnej licencji (np. CCBY-SA dla efektów niebędących programami komputerowymi a Apache 2.0 dla efektów stanowiących programy komputerowe). ” (to cytat z regulaminu). Potem każdy zespół będzie miał 3 minuty na zaprezentowanie swojego rozwiązania przed Jury. To stosunkowo dużo czasu, jednak trzeba dokładnie wiedzieć jak go wykorzystać. Co powiedzieć, żeby przekonać do swojego produktu. Po 180 sekundach Jury będzie miało około 2 minut na Q&A. To znaczy, że większe szanse mają ci, którzy będą mieli świetnego PowerPointakonkretne rzeczy do powiedzenia. Jeśli spędzicie wasz czas na opowiadaniu o kodzie linijka po linijce jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś zaśnie. Jak podczas hackathonu w Nysie, gdzie jeden z prezentujących odpłyną w objęcia Morfeusza w trakcie prezentacji. Skorzystajcie z pomocy mentorów, którzy pokażą wam jak przygotować się do prezentacji.

 

Do zobaczenia w piątek. Jestem pewien, że to będzie ważne doświadczenie i pełen Flow.


 

Podczas pracy pomogę ci w:

  • spojrzeniu na potrzeby użytkownika, będę gmerał w twoim pomyśle, żeby nawet najbardziej zrzędliwy człowiek skorzystał z twojego rozwiązania,
  • zorganizowaniu pracy, podzieleniu ją na etapy i podzielieniu się zadaniami,
  • utrzymaniu motywacji kiedy odechce wam się wszystkiego i będziecie chcieli iść do domu,
  • uproszczeniu rozwiązania, odrzuceniu rzeczy zbędnych,
  • zjedzeniu tego ostatniego kawałka pizzy

Bądź na bieżąco

PS.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wałbrzychu pamiętajcie o zgodach podpisanych przez rodziców, które mają trafić do mnie. Poza tym co przekazujecie organizatorom osobne zgody przynosicie do mnie. Jeśli ich nie macie proszę o kontakt: maciej@1lo.walbrzych.pl

Pobierz zgodę