Podczas tegorocznej konferencji „Wieloaspektowość w doradztwie zawodowym”, która odbyła się wczoraj w Świdnickiej Szkole Podstawowej nr 6 moje zadanie było zupełnie inne niż rok temu.Wieloaspektowość w doradztwie zawodowym

Zeszłoroczna konferencja była dla mnie inspirującym doświadczeniem, zwłaszcza zwrócenie uwagi na odejście teoretyków doradztwa zawodowego od Life Long Learning w stronę Future Work Skills. Zobaczyłem jak działania, które prowadzę pasują do tego trendu, upewniłem się w działaniu.

Dlatego, kiedy w styczniu, wspaniały organizator trzeciej już edycji Marcin Kuc zaproponował mi wystąpienie, od razu pomyślałem o badaniach społecznych, które prowadzą moi uczniowie. Postanowiłem opowiedzieć o moim warsztacie pracy z nimi, podejściu do metodologii oraz etyki.

Podczas pierwszej połowy konferencji miałem okazję uczestniczyć w świetnych zajęciach prowadzonych przez Violettę Kasiborską o motywacji oraz zagrałem w grę Chłopska Szkoła Biznesu, którą przedstawiali pracownicy DWUP Legnica.

Okazało się również, że Świdnica prowadzi fenomenalne działania z zakresu doradztwa zawodowego. Łączy firmy, szkoły i osóby po szkole bez pomysłu na siebie. Program Zostańcie z nami miasto i powiat Świdnica to narzędzie online’owe, które metodą gamifikacji zachęca do udziału w spotkaniach, warsztatach. Michalina, która jest uczennicą Marcina Kuca i bardzo pomogła mi w poruszaniu się po konferencji, mówi, że korzysta z tego narzędzia z chęcią. Nawet nie dla nagród, ale dla wiedzy i rozeznania na okolicznym rynku pracy.

Podczas swojego wystąpienia Marcin Kuc prezentował wyniki badań, które przeprowadził na swoich uczniach. Najbardziej budująca była ich odpowiedź na pytanie o to, kto w szkole może pomóc im rozwinąć swój potencjał. Większość z nich odpowiedziało „JA„. Ten wynik jest interpretowany jako potwierdzenie działań doradczych. To młody człowiek staje się swoim opiekunem, bierze odpowiedzialność za siebie, dba o swój potencjał. Te wyniki pokazują, że dobrze prowadzone doradztwo uwalnia od doradcy, prowadzi do samodzielności. Wydaje mi się, że to najbardziej inspirująca myśl, którą zabieram po tegorocznej konferencji „Wieloaspektowość w doradztwie zawodowym” na nadchodzący rok.

Możliwość pokazania tego jak pracuję w tak miłej atmosferze, z tak zaangażowanymi odbiorcami to najważniejsze doświadczenie, które zabieram z tegorocznej konferencji. Jestem bardzo wdzięczny za rozmowę i uwagi. Nabrałem nowej energii do projektu Jacy My?.

Materiały

Notatki

Najważniejsze informacje

Prezentacja

Slajdy z prezentacji w .PDF

Dolnośląska Konferencja „Wieloaspektowość w doradztwie zawodowym – kilka słów o potencjale” została zorganizowana w ramach zadań Centrum Poradnictwa i Doradztwa Zawodowego – innowacji pedagogicznej powołanej w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy od września 2018

Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Prezydent Miasta Świdnica, Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu a partnerami konferencji byli Fundacja Katalyst Education z Warszawy „Mapa Karier”, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu, Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy, Akademia Webinaru z Poznania, Firma PROGRA z Gdańska oraz Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia we Wrocławiu.