Uporządkujmy to, co o sobie mówię

Odszedłem od szukania swojego miejsca w instytucji i zasadach. Teraz troskliwie i uważnie słucham innych. Okazało się, że najlepiej mi tam, gdzie rzeczywistość i bycie razem w zmaganiach.

Moje marzenia o pracy w szkole ziściły się od razu po studiach psychologicznych. Szybko przyszły próby, zaskakująca potrzeba uczenia się na każdym kroku, mnóstwo reguł, rozporządzeń, zwyczajów. Jednocześnie pojawiły się relacje. Wspaniałe rozmowy z uczniami, szukanie czasu i miejsca by wspólnie się rozwijać.

Gdy z niej wyszedłem, poczułem, co mi dawała i jaki był tego koszt. Im więcej czasu spędzam szkoląc, rozmawiając, czytając, wykładając zyskuję przekonanie, że więcej dobrych rzeczy mogę zrobić dla szkoły niż w szkole.

Teraz spędzam dużo czasu z nauczycielami, wspieram ich w odnajdywaniu swojej drogi nauczania, budowania zażyłości z uczniami i oparcia w innych. Uczestniczę z radością w instagramowej społeczności nauczycieli gdzie dzielę się refleksjami i rozpoczynam głębokie i ważne dyskusje o sednie edukacji.

Trzymam też odpowiedzialność za przygotowanie studentów do bycia psychologami. Wykładam psychologię społeczną, eksperymentalną, metodologię badań. Podnoszę kwestie codzienne i całkowicie wyjątkowe, które można wytłumaczyć przy pomocy psychologii, jak pytanie o uleganie wpływom i konformizm. Stawiam też problemy, które podejmuje psychologia i pewnie nigdy nie znajdzie na nie odpowiedzi – jak pytania o tożsamość. Kształcę umiejętność profesjonalnego bycia z drugim człowiekiem w pomocy w prowadzeniu badań naukowych.

Współpracuję ze stowarzyszeniem „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” jako realizator ich niezwykłego programu. Wspieram rodziców i profesjonalistów w świadomym i skutecznym wychowaniu. Pomagam odnajdywać wartości i metody działania, które z nich wynikają. 

Realizuję rozmaite projekty edukacyjne i kulturalne. Współpracuję ze stowarzyszeniem „O! Kultura”. Konsultowałem przedstawienia realizowane w ramach konkursu im. Jana Dormana w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. Dbam o wałbrzyski Park Rusinowa i znajdujące się w nim rzeźby. Zależy mi na budowaniu i pielęgnowaniu relacji sąsiedzkich i wzmacniania miasta, w którym mieszkam przez wspieranie społeczności jego mieszkańców.

Jestem z Wałbrzycha i w Wałbrzychu. To miasto jest niesamowitym wyzwaniem. Wymaga wiele cierpliwości i pokory. Czasem wydaje mi się, że wszystko w nim jest i jednocześnie każde działanie odbywa się po raz pierwszy. Lubię tu być.

Maciej Jonek

Psycholog

Jonek – Ośrodek Szkoleń i Wsparcia Psychologicznego

al. Wyzwolenia 4

58-300 Wałbrzych

NIP: 8862887146

REGON: 384256868

Napisz do mnie