Dlaczego trzeba słuchać przejęzyczeń?
Podejście psychoanalityczne zakłada, że motywem działania ludzi są potężne siły wewnętrzne. To one, w połączeniu z potrzebami powodują powstawanie popędów, napięć, które muszą zostać „zredukowane” (czyli zaspokojone, np. libido). Freud postulował nieracjonalność ludzkich działań. Udowadniał, że jesteśmy bardziej sterowani niż u steru.
Freud zakładał, że ludzka świadomość nie jest jedynym źródłem naszych działań. Postulował istnienie znacznie większej i bardziej tajemniczej sfery nieświadomej. Zakładał, że to z niej pochodzą nasze motywy, tam mają korzenie frustracje i nerwice. Nieświadomość jest nam niedostępna, z różnych powodów. Czasem dlatego, że zawarte w niej wspomnienia i doświadczenia są zbyt trudne (zagrażają nam dziś), czasem dlatego, że nie są nam w danej chwili przydatne. Freud zakładał, że odkrycie procesów nieświadomych jest kluczem do zrozumienia człowieka (w celu stworzenia systemu psychologicznego), ale również do pomocy (czyli do terapii psychoanalitycznej lub psychodynamicznej).
Psychoanaliza zakłada, że działania ludzi nie są racjonalne, to znaczy, że w podejmowaniu zachowań kierujemy się czymś więcej niż tylko logiką i rozsądkiem. A nawet stawia tezę, że dość rzadko nam się udaje postąpić rozważnie. Motywy naszych działań często są dla nas ukryte. Nie wiemy dlaczego postępujemy w określony sposób lecz póki nie sprawia nam to bólu nie budzi to naszego niepokoju. Jednak uważny słuchacz może odkryć przyczyny postępowania osoby na podstawie analizy strumienia świadomości oraz korzystając z wiedzy o mechanizmach obronnych oraz fazach rozwoju człowieka. Dobrze jest też znać historię badanej osoby. Freud zakładał, że „przejęzyczając się” tak na prawdę dajemy mu wgląd do nieświadomości, ujawniamy nasz prawdziwy motyw.
Skompilowanym współgraniem świadomości i nieświadomości, motywami, popędami i zachowaniami zarządza trzyskładnikowy system. Składa się z popędowego ID, które dostarcza do organizmu energii, jednak gdyby mogło realizować swoje naturalne powołanie ludzie zachowywaliby się jak zwierzęta – szukaliby jedynie redukcji napięć podstawowych, fizjologicznych. Superego jest zbiorem zasad i powinności moralnych i społecznych. Należy rozumieć je jako instancję, która poddaje wszystko ocenie. Ważne jest, że stawia każde nasze zachowanie w stosunku do zasad. Reguły te rozumiane są bardziej jako „to co matka mówiła” niż obiektywnych i głębokich praw moralnych. Gdyby rządziło nami superego bylibyśmy absolutnie correct w stosunku do społeczeństwa. Ego pełni kluczową rolę – jest rozjemcą między superego a id. To ego decyduje jakie zachowanie podejmiemy. Co bardzo ważne – ego jest jedyną częścią „JA”, która ma kontakt z rzeczywistością!
Psychoanaliza jest również pierwszą szkołą psychologiczną, która poważnie podejmuje temat rozwoju człowieka. Zakłada, że zdarzenia z poszczególnych faz życia mają ogromne znaczenie dla naszego dalszego życia. Freud upatrywał przyczyn nerwic, niepowodzeń społecznych a nawet homoseksualizmu w zdarzeniach z wczesnego dzieciństwa, relacji z matką.