Theory of knowledge

Theory of knowledge (or TOK for short) is core subject in IB DP. Alongside CAS and Extended Essay, TOK will help you understand and balance what you already know and critically approach every new piece of information.

 

Warsztat krytycznego myślenia
I Klasa

Na pierwszej lekcji zobaczysz czym jest warsztat krytycznego myślenia oraz czym będziemy się zajmowali na kolejnych ponad 30 spotkaniach.

Prawdopodobnie wyjdziesz z większą ilością pytań niż odpowiedzi.

Poznaj zasady oceniania oraz zadania, które czekają przed tobą przez cały rok:

Tok Essay:

Podstawowym zadaniem w ramach zajęć będzie pisanie esejów o następującej strukturze:

  • Wprowadzenie
  • Knowledge Question
  • Stanowiska z conajmniej dwóch źródeł
  • Podsumowanie
  • Bibliografia
  • około 500 słów

Podczas zajęć na temat Knowledge Claims zajmiemy się dwoma rodzajami twierdzeń – tymi dotyczącymi rzeczywistości oraz tymi dotyczącymi wiedzy.

Pobierz Knowledge claims worksheet

Podczas tych zajęć poznajemy podstawowe zasady prowadzenia debaty oksfordzkiej, która stanie się później jednym z narzędzi prowadzenia dyskusji na naszych lekcjach.

W tej części zastanowimy się jaka jest rola wierzeń ludowych w naszym życiu. Będziemy sprawdzali, czy czarny kot faktycznie przynosi pecha, czy niebo spadnie nam na głosy i dlaczego pszczoła jest dobrym zwierzęciem a osioł nie. Poznamy również różne mity stworzenia świata i człowieka oraz zastanowimy się jak różne ludy myślały o świecie, bogu i o sobie.