Mastermind

dla studentów

Ile razy zdarzyło się, że obiecujesz sobie, że w tym tygodniu na pewno zajmiesz się książką, opanowaniem nowego kawałka wiedzy, przećwiczeniem nowej umiejętności i na koniec tygodnia okazuje się, że nic z tego nie wyszło?

Często motywacja wewnętrzna nie wystarcza. Warto wtedy skorzystać ze wsparcia osób, które są szczerze zainteresowane tym, jak ci idzie i same przechodzą przez podobne wyzwania.

Czym jest mastermind

Mastermind to regularne spotkania osób zajmujących się podobnymi tematami, np studiowaniem psychologii. Podczas takich spotkań:

  1. Dzielimy się tym, nad czym aktualnie pracujemy (w rozwoju osobistym studiowaniu, projektach naukowych lub hobbystycznych) i jak nam idzie.
  2. Polecamy sobie wartościowe książki, podcasty, seriale, strony, teksty kultury.
  3. Omawiamy konkretny, zaplanowany na dane spotkanie temat.

Uczestnicząc w grupie mastermind zyskujesz:

  1. Motywację zewnętrzną, bo trudniej jest czegoś nie zrobić, gdy powiedziało się istotnym i zainteresowanym ludziom, że planujesz to zrobić. Oni nie będą Cię rozliczać, ale słowo się rzekło.
  2. Punkt odniesienia, informację o tym, co robią, nad czym pracują ludzie, którzy zajmują się tym, co Ty.
  3. Świetny punkt wyjścia do budowania współpracy akademickiej, zawodowej i relacje towarzyskie.

Raz w tygodniu
60 minut
3-7 osób

Maciej Jonek

jestem psychologiem, nauczycielem akademickim, prowadzę własną działalność, w ramach której prowadzę poradnictwo psychologiczne dla dorosłych i młodzieży.

Od początku 2020 roku prowadzę własną grupę mastermind pod nazwą „Grupa Ludzi” i bardzo korzystam z głębokich i swobodnych rozmów z innymi specjalistami w dziedzinie pracy z ludźmi.

Jak zorganizować studencki mastermind?

1.

Znajdź od dwóch do sześciu osób, z którymi chcesz współpracować w ramach grupy mastermind. Ustalcie gdzie się spotykacie – ja prowadzę swój mastermind na Google Hangout, ale może to być zespół w Teams, grupa na messengerze, zoom, lub cokolwiek przyjdzie wam do głowy. Zadbajcie o to, żebyście podczas godzinnego spotkania mogli się widzieć i słyszeć.

Kiedy będziecie gotowi napiszcie do mnie. Chcę wiedzieć kto jest w grupie, na jakiej platformie się spotykacie i z kim się kontaktować. Ja w zamian prześlę Wam 3-4 pytania, które proponuję omówić na kolejnym spotkaniu. Zaplanujcie przed spotkaniem jak będzie ono wyglądało – na jakie pytania będziemy opowiadać, czym będziemy się dzielić. Tak, by każdy mógł przed mastermindem pomyśleć o tym, co chce powiedzieć, przygotować się.

Napisz do mnie, gdy będziecie gotowi

a ja odpowiem na maila proponując 3-4 pytania do omówienia na kolejnym spotkaniu i odpowiem na wasze pytania.

2.

Spotkajcie się! Trzymajcie się planu, ale nie kurczowo. Warto by jedna osoba wzięła na siebie odpowiedzialność za prowadzenie rozmowy, zapewnianie wszystkim przestrzeni do wypowiedzi i najlepiej notowania najważniejszych tematów, wniosków, problemów.

Starajcie się trzymać ustalonego czasu. Ja nie potrafię, ale może wam się uda. Dzięki temu łatwiej będzie planować obecność na mastermindach. Postarajcie się też trzymać tematów ustalonych przed spotkaniem. Traktujcie je bardziej jak spotkanie biznesowe niż towarzyskie. 

3.

Piszcie do mnie jak wam idzie. Takie podsumowania pozwolą wam coraz lepiej organizować kolejne spotkania. Szukajmy razem narzędzi i metod by wasze mastermindy były coraz bardziej angażujące, głębiej motywowały.