Zeszłoroczny Hackathon dużo nas nauczył. Wielu z nas odkryło ile zimnego maka jest w stanie przyjąć ludzki organizm, poznaliśmy szkodliwe skutki napojów energetycznych. Jednak, co ważniejsze, wiemy już co zrobić, żeby wygrać. Jak się przygotować, żeby przetrwać i jak spędzać czas podczas II Wałbrzych Software Hackathon.

II Wałbrzych Software Hackathon

II Wałbrzych Software Hackathon – podstawowe informacje

Spotykamy się w piątek 12 października w sali multimedialnej w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia o godzinie 8.00. Wtedy rozpoczyna się rejestracja i czas na przygotowanie się do pracy. To czas na połączanie sprzętu, łączenie z internetem i zapoznanie z budynkiem.

Pracujemy przez około 34 godziny. Zakończenie Hackathonu przewidziane jest na godzinę 18.00. Jednak warto pamiętać, że prace trzeba skończyć około godziny 15.00 w sobotę (13 października) i przygotować się do jej zaprezentowania przed jury.

Podczas pracy dostępni będą mentorzy, którzy pomogą w pracach od strony technicznej (jak coś zapisać, zakodować) oraz będą wspierać przy budowaniu zespołu, szukaniu pomysłu, planowaniu rozwoju waszego rozwiązania.

Podczas Hackathonu dostępne będą posiłki oraz napoje. Nie musicie przynosić kanapek.

Co zabrać ze sobą

Komputer. Podczas Hackathonu pracujemy na swoim sprzęcie. Ważne jest, by zaprać ze sobą dodatkowy monitor. To może być ten stary, nieużywany, albo może to być telewizor ze ściany. Ważne, żeby nie ograniczać się do pracy na tylko jednym ekranie.

Upewnijcie się, że wasze komputery mogą łączyć się z internetem przy pomocy łączy ethernetowych. WiFi jest super, ale w sali będzie około 100 komputerów. Sieć bezprzewodowa może mieć momentalne trudności. Pewnie wielu z was wpadnie na pomysł, że potrzebujecie ten jeden program do zrobienia waszej apki i uwierzcie mi, około 50 osób będzie miało ten sam pomysł w tym samym czasie.

Wygodne ubrania. Do pewnego momentu odwiedzać nas będą media, będzie dużo zdjęć, wywiadów. Ale potem już tylko wygoda. Nie ma żadnych przeciwskazań, żebyście chodzili w wyciągniętych dresach. Zadbajcie o ubrania na zmianę. Kawa wylewa się sama, plamy powstają z nikąd, a i człowiek nie jest bezzapachowy, więc przyjdzie moment, kiedy ten świeży T-Shirt będzie ożywczy dla ciała i dla umysłu.

Notes. Taki zwykły papierowy, kilka kolorowych długopisów, może nawet kredkę. Przyda się to podczas planowania aplikacji oraz przy przygotowaniu prezentacji. Doskonałą aplikację można narysować na jednej stronie A5, ale żeby to zrobić trzeba kilka pobazgrać. Tak, są świetne rozwiązania webowe do tego samego celu, jednak zeszytu nic nie zastąpi.

Zadbajcie o komunikator. O narzędzie, które pozwoli wam dzielić się plikami, zapisywać pomysły, kolejkować czynności w widoczny dla wszystkich sposób. Messenger nie wystarczy. Ja polecam Slack i Trello, ale są inne, niektóre lepsze. HipChata już nie ma.

Bardzo przydaje się mała kosmetyczka. Taka ze szczoteczką do zębów, mydełkiem. Bądźcie gotowi do dbania o higienę. To wszystkim ułatwi pracę. Uwierzcie mi.

Co umieć przed Hackathonem

Popularne przekonanie o tym, że żeby wygrać hackathon trzeba umieć programować upadło w zeszłym roku. Serio. Była grupa, która zrobiła apkę w PowePoincie.

Przed hackathonem upewnij się, że:

 • potrafisz powiedzieć co chcesz zrobić,
 • umiesz dogadać się ze swoim zespołem,
 • umiesz googlować jak ninja,
 • potrafisz twórczo podejść do problemu.

Programowanie jest narzędziem do rozwiązania problemu. Nie będzie przydatne jeśli nie nazwiesz problemu i nie określisz kto ten problem ma. Przygotowanie funkcjonującej, „gotowej” aplikacji, strony internetowej nie jest jedynym kryterium w ocenie pracy.

 

Zadanie na II Wałbrzych Software Hackathon

W tym roku cel jest podobny jak ostatnio. Regulamin (który warto przeczytać) mówi, że celem jest:

promowanie korzystania z danych publicznych za pośrednictwem aplikacji i serwisów internetowych zgodnie z ideami otwartych danych i wolnego oprogramowania oraz zachęcenie do tworzenia takich aplikacji i serwisów.

Prace konkursowe będą oceniane według następujących kryteriów:
a) innowacyjność,
b) użyteczność społeczna (pro publico bono),
c) design i funkcjonalność,
d) potencjał biznesowy,
e) łatwość wdrożenia.

Podstawowym zadaniem będzie stworzenie rozwiązania (aplikacji, strony internetowej) dla ludzi mieszkających w Wałbrzychu lub odwiedzających Wałbrzych lub korzystających z Wałbrzycha w jakikolwiek sposób. Poza tym dostępne będą konkretne zadania pochodzące od spółek miejskich. Zadania te będą polegały na rozwiązaniu konkretnych problemów tych spółek.

Poza działaniami typowo programistycznymi w tym roku można wystartować w Hackathonie i przygotować identyfikację graficzną, kampanię w social mediach dotyczącą konkretnego zaproponowanego tematu. Zatem jeśli nie potraficie programować, a znacie się na grafice lub mediach społecznościowych to wydarzenie jest dal was!

Pomoc mentorów

Podczas Hackathonu na sali będą mentorzy. Warto korzystać z ich pomocy, pytać ich o wszystko. Oni też będą zadawać wam pytania, więc dobrze mieć gotowe odpowiedzi. Ja na pewno zapytam:

 • Kto jest odbiorcą waszego rozwiązania? (Jeśli odpowiecie, że wszyscy, albo Wałbrzyszanie zadam to pytanie jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz…)
 • Jaka jest główna funkcja waszego rozwiązania (jedna!)
 • Od czego zaczniecie?
 • Kto robi co?

Mentorzy pomogą wam popatrzeć na pomysł z innej perspektywy, zastanowić się nad procedurami, wyglądem, kodem. Najważniejsze jest, żeby jasno wyjaśnić im co robicie. Pamiętajcie też, że mentorzy pracują razem z wami, więc jeśli jesteście zmęczeni to oni też. Uśmiechajcie się!


Magdalena Szecówka z Veotech, która ma doświadczenie, bo była mentorem podczas zeszłorocznego Hackathonu proponuje:

otwarcie uszu nie tylko na porady mentorów, ale i na to, co robią inne zespoły (szczególnie na samym początku prac) żeby móc swój własny rozwinąć, ulepszyć, popracować nad jego oryginalnością, zmodyfikować lub w ostateczności zmienić, jeśli zajdzie taka konieczność.


Jak wygrać hackaton ?

W drugiej połowie drugiego dnia wszystkie programy, serwisy, aplikacje muszą znaleźć się „we wskazanym przez Organizatora otwartym repozytorium cyfrowym (np. github) udzielając do niej wolnej licencji (np. CCBY-SA dla efektów niebędących programami komputerowymi a Apache 2.0 dla efektów stanowiących programy komputerowe). ” (to cytat z regulaminu). Ocena prac konkursowych zostanie przeprowadzona w dwóch etapach:
I etap – akceptacja pomysłu na Pracę Konkursową przez Jury na podstawie 1-minutowych prezentacji Uczestników;
II etap – ocena Prac Konkursowych przez Jury na podstawie analizy tych prac oraz 5-minutowych prezentacji Uczestników.

Warto mieć przemyślane swoje wystąpienie. Mentorzy pomogą wam się przygotować do pokazania waszych rozwiązań. Skorzystajcie z tej pomocy. Sobotnie popołudnie zaplanujcie sobie na przygotowanie świetnych prezentacji.


 Podczas Hackathonu pomogę wam:

 • spojrzeniu na potrzeby użytkownika, będę gmerał w twoim pomyśle, żeby nawet najbardziej zrzędliwy człowiek skorzystał z twojego rozwiązania,
 • zorganizowaniu pracy, podzieleniu ją na etapy i podzielieniu się zadaniami,
 • utrzymaniu motywacji kiedy odechce wam się wszystkiego i będziecie chcieli iść do domu,
 • uproszczeniu rozwiązania, odrzuceniu rzeczy zbędnych,
 • będę chodził z wami na spacery